Видове биполярно разстройство и начини за лечение
Може би сте чували да наричат човек с честа промяна на настроенията биполярен. Думата влиза в разговорната реч, но биполярно разстройство е действително психично заболяване, което се характеризира с екстремни промени в настроението, енергията и нивото на активност. Малко хора са запознати с видовете биполярно разстройство. Информацията за видовете на това заболяване и неговите симптоми е от изключително значение за намирането на адекватно лечение.
Видове биполярно разстройство
Биполярното разстройство се разделя на типове и подтипове. Диагностицирането на определен тип на заболяването се определя от индивидуалните симптоми и интензивността на биполярните епизоди.
Консултирането с добър психолог ще ви помогне за правилното диагностициране и управление на състоянието.
Представям ви кратка информация за видовете биполярно разстойство:
Биполярно разстройство тип 1
Най-тежката форма на биполярно разстройство, включваща поне един маниен епизод, който може да бъде предшестван или последван от хипоманични или депресивни епизоди.
Манийните епизоди при този вид са изключително интензивни и може да се наложи хоспитализация. Депресивните епизоди също може да бъдат доста тежки.
Биполярно разстройство тип 2
Характеризира се с поне един хипоманичен епизод и един голям депресивен епизод. Няма наличие на пълни манийни състояния. Това означава, че този тип биполярно разстройство се проявява с по-лека форма на мания, което не води до значителни проблеми в нормалното функциониране.
Депресията, от своя страна, може да бъде толкова тежка колкото при биполярното разстройство тип 1.
Циклотимично разстройство
Характеризира се с хронично нестабилно настроение с периоди на хипомания и депресивни симптоми, които не отговарят на критериите за хипомания или голяма депресия. Симптомите продължават поне две години при възрастни и една година при деца и юноши.
Какви са манийните симптоми на състоянието
Манийните епизоди се характеризират със симптоми на хиперактивност. Това са повишена енергия и активност, повишено самочувствие и импулсивно поведение. Преминаващите през епизод на мания имат високи нива на енергия, хиперактивни са и се нуждаят от по-малко сън.
Те имат прекалено висока и нереалистична оценка за себе си. Този епизод се характеризира също с рисково поведение, прекомерно харчене на пари, сексуална активност или бързо шофиране.
Депресивни симптоми
Депресивните епизоди се свързват с чувство на тъга, празнота и безнадеждност. По време на тях често се наблюдават проблеми със съня, като трудно заспиване или прекомерна дължина на съня. Това води до липса на енергия и постоянно усещане за умора.
Депресивните епизоди може да са много тежки и да доведат до опити за самонараняване или самоубийство.
Информацията в тази статия показва, че биполярното разстройство е сериозно психическо заболяване, което изисква дългосрочно лечение и подкрепа. С правилната комбинация от медикаменти и психотерапия, много хора успяват да постигнат стабилност и да водят пълноценен живот.