Какви са причините за пристрастяване и как да се справите
Все повече се увеличава боря на хората, които имат някаква зависимост. Всеки човек познава някой, който е пристрастен дали към цигарите, алкохола или хазарта. Пристрастяването е състояние, което се характеризира с неконтролируемо желание за употреба на вещества или извършване на определени дейности, въпреки негативните последици за здравето и живота, които те носят.
Работата с добър и опитен онлайн психолог (а и присъствено) до огромна степен помага на хората с такива проблеми да се справят с различните форми на пристрастяване.
Развиването на зависимост към субстанции или хазарта води до много вреди за нормалния живот. Освен, че употребата на алкохол или наркотични вещества застрашава здравето, някои зависимости водят до загуба на пари, конфликти в с близките хора и неработоспособност.
Пристрастяването е сложен процес с пагубно за нормалното протичане на живота влияние. В тази статия ще разгледаме какви са причините и начините за справяне с пристрастяването.
Какво се крие зад пристрастяването – причини
Като причини за пристрастяването могат да се посочат генетични, биологични, психологически и социални фактори. Генетичната предразположеност е налице. Това означава, че хора с роднини, които имат някаква зависимост, са по-склонни също да развият такава.
Биологичният фактор играе също голяма роля. Дисбалансът в невротрансмитерите, като допамин и серотонин, може да предизвика зависимост. Определени структури в мозъка също са свързани с развитието на пристрастяване.
Наличието на неизлекувани травми, прекомерния стрес в ежедневието или други психически разстройства увеличават риска от развитието на зависимост. Социалната среда също е от значение. Тя влияе на нашето поведение.
Ако сте попаднали в среда, в която се употребява алкохол и наркотици и се ходи по казина е много възможно това да ви се отрази негативно.
Какви видове зависимости има
Основно можем да разделим зависимостите на две групи: пристрастяване към вещества и поведенческо пристрастяване. Зависимостта към вещества най-често се развива към тежки наркотици като хероин, кокаин, метаамфетамин или алкохол.
Много хора също се пристрастяват към тютюневи изделия и никотинови продукти. Зависимостта към определени лекарства, най-често болкоуспокояващи или антидепресанти, също е наблюдавана в обществото.
Поведенческото пристрастяване се развива в най-голям мащаб към хазарта и залагането на пари. Зависимост се развива и към видео игрите. Тя се изразява в прекомерно използване на интернет и видео игри до степен, която нарушава ежедневието.
Работохолизмът представлява също поведенческо пристрастяване. Той води до негативни последици за личния и социален живот. Възможно е също да се развие пристрастяване към храна или определени видове храни, което може да доведе до нарушения в храненето като булимия или анорексия.
Управлението на стреса на работното място е важно качество, което всеки трябва да развие, за да се радва на пълноценен и щастлив начин на живот.