Какви са разликите между психолог, психиатър и психотерапевт

Разлики между психолог, психиатър и психотерапевт

Грижата за психическото и емоционалното здраве е тема, която все повече набира популярност. Тя е от огромно значение за общото здраве и пълноценност на човека, тъй като често вътрешните проблеми започват да се изразяват чрез физическо неразположение.

Именно по тази причина все повече хора активно търсят начини, чрез които да подобрят менталното си здраве, като най-често това е консултация със специалист.

Често обаче хората не знаят към кого да се обърнат – дали да потърсят помощ от психолог, психиатър или пък психотерапевт.

Каква е разликата? Огромна! Работата на всеки един от тези специалисти е насочена към подкрепа на различните аспекти на психическото здраве. По тази причина, ако се насочите към неправилния специалист, няма да получите правилната подкрепа.

Ето защо в следващите няколко реда ще представим основните прилики и разлики между работата на психолога, психиатъра и психотерапевта.

Какво представлява работата на психолога

Когато е налице психически или емоционален проблем, много хора се обръщат към психолог. Някои състояния на менталното здраве обаче не са в неговата компетенция. Защо? Психологът изследва човешкото поведение, емоции, когнитивни процеси. Той може да оцени емоционалното и психическо здраве на пациента, използвайки различни методи.

Консултация с психолог може да се използва от хора, които искат да преодолеят депресията и натрупания стрес, да елиминират повишеното чувство на тревожност. За разлика от други специалисти, той не може да предпише лекарства, а по-скоро да препоръча полезни практики, които могат значително да подобрят емоционалното здраве на пациента.

Често пациентите се обръщат към психолог, когато изпитват необходимост да преодолеят травми, които влияят на начина им на живот, както и на отношенията им с останалите хора.

Психологът също така може да даде оценка за емоционалното или психологическото състояние на даден човек.

С какво е свързана работата на психиатъра

За разлика от психолога, психиатърът е лекар, чиято работа е свързана с диагностициране и лечение на психични разстройства като:

  • Шизофрения;
  • Биполярно разстройство;
  • Тежка форма на депресия;
  • Гранично личностно разстройство;
  • и т.н.

Обикновено той може да назначи медикаментозно лечение с антидепресанти, антипсихотици, успокоителни и т.н., които значително могат да облекчат състоянието на пациента и да му помогнат да води пълноценен начин на живот.

Към помощта на психиатъра се обръщат хора, които са диагностицирани или пък се съмняват, че страдат от определени заболявания.

Как обаче се установява наличието на психично разстройство? Психиатърът използва т.нар. клинични интервюта, както и физически преглед. Той се запознава предварително с медицинската история на пациента, както и с неговата генетична предразположеност към дадени заболявания (тъй като някои от тях могат да се предават в семейството).

Психиатърът може да предпише употребата на някои медикаменти, като с течение на времето те могат да бъдат променени или пък може да се коригира техния прием.

Разбира се, този специалист внимателно следи и проучва как се отразява избраното лечение.

В какво се изразява работата на психотерапевта

Интересното при психотерапевта е, че той може да бъде психолог, психиатър или друг вид специалист, който е минал специално обучение по психотерапия. Психотерапевтът използва различни техники, за да разреши психологически или емоционални проблеми.

Към него обикновено се обръщат хора, които имат житейски проблеми, които водят до непълноценен начин на живот. Психотерапевтът също така може да помогне на хора, които страдат от определени емоционални разстройства като:

  • Депресия;
  • Тревожност;
  • Панически атаки;
  • Обсесивно-компулсивно разстройство и т.н.

Този специалист използва терапевтични сесии, които могат да включват както разговори, така и различни техники, чрез които да се разреши дадения проблем.

Психотерапевтът създава т.нар. „безопасна среда“, в която пациентът може да се отпусне и да говори открито за проблемите си. Консултацията с психотерапевт може да помогне на хора, които страдат от леки до умерени състояния.

Към кой специалист трябва да се обърнете

Както вече стана дума, изключително важно е да се обърнете към правилния специалист, за да може Вашият проблем да бъде разрешен по най-добрия начин.

Естествено, има ситуации, при които е необходима работа с професионалисти в различен аспект – някои психологически заболявания изискват активна работа както с психиатър, така и с психотерапевт.

Препоръчва се на хора с емоционални трудности, житейски проблеми, психологически травми и т.н. са се обърнат към психолог или психотерапевт. Работата на тези двама специалисти е ориентирана към по-умерени случаи, които невинаги изискват медикаментозно лечение.

А ако са налице по-сериозни симптоми, които може да касаят психологическо заболяване, то тогава можете да се обърнете към психиатър, който ще направи диагностика и ще препоръча метод за лечение.

Важно е да подчертаем, че работата на тези специалисти е свързана със строга конфиденциалност. По тази причина към тях чест се обръщат и хора, които се притесняват да споделят мислите си или това как се чувстват.

Работата с психолог, психиатър или психотерапевт може сериозно да подобри начина на живот на пациента. По тази причина, ако смятате, че Ви е необходима помощ, не се колебайте и запишете час за консултация.

Не забравяйте, че състоянието на менталното здраве е изключително важно и не бива да се пренебрегва.

Оценка: 4.64 / 5 (86 мнения)