Какво е социална тревожност – начини за терапия
Все по-често се говори за състоянието на социална тревожност, но винаги има какво още да се каже по темата. Това е състояние, при което човек изпитва силен страх или безпокойство в социални ситуации. Най-вече се проявява от опасения, че човек може да бъде критикуван или обсъждан от другите, заради своето поведение или външен вид. Социалната тревожност може значително да повлияе на ежедневието и социалните взаимоотношения.
Ако се съмнявате, че може да страдате от социална тревожност е важно да се запознаете със симптомите на състоянието и какво го провокира.
Причини за социална тревожност
Психолозите, които изследват социалната тревожност, откриват няколко причини за развитието на състоянието. Подобно на други психически състояния, генетичният фактор има значение и при развитието на социална тревожност. Състоянието може да бъде наследствено. Ако в семейството ви има хора, които изпитват безпокойство от социални събития, то шансът и вие да развиете симптоми на състоянието се увеличава.
Друга причина за проявления на социална тревожност е наличието на дисбаланс в мозъчните химикали. Ниските нива на серотонин могат да се причина за усещането за страх и безпокойство от социални контакти.
Да не забравяме и една от най-често срещаните причини за повечето психически състояния. Това е преживяна в детството травма, като тормоз или унижение от околните, което може да предизвика социална тревожност.
Някои личности черти на характера като срамежливост или ниско самочувствие допринасят за появата на социална тревожност.
Симптоми – разпознайте социалната тревожност
Може да разпознаете социалната тревожност по проявлението на различни симптоми, които обхващат емоционалното, психическото и физическото състояние. Те варират по интензивност и честота. Понякога се наблюдават комбинации от различни групи симптоми.
Физическите симптоми се забелязват най-добре. Често хората, които страдат от социална тревожност, се потят или треперят, когато са в социална обстановка или им се налага да общуват. По-сериозните физически симптоми са ускорено сърцебиене, затруднено дишане и дори замайване.
Емоционалните проявления на състоянието социална тревожност се изразяват в интензивен страх от социални ситуации, безпокойство, ниско самочувствие и самокритика.
Поведенческите симптоми често остават пренебрегвани. Хората със социална тревожност имат тенденция да се изолират и да избягват партита, срещи и места, на които се налага да общуват. Дори и да се престрашат да отидат на някое събитие, те изразходват прекалено много енергия за подготовката му.
Как да се справите – терапия при социална тревожност
Съществуват различни методи за лечение на социална тревожност, които могат да помогнат на засегнатите да се справят със симптомите и да подобрят качеството на живота си. Консултацията с квалифициран психолог може да бъде първата стъпка към разбирането и преодоляването на това състояние. Най-често се прилагат техники от когнитивно-поведенческата терапия. Тя помага на страдащите от социална тревожност да разпознават и променят негативните мисловни модели и поведенчески навици.
Груповата терапия също дава добри резултати. Участието в терапевтични групи може да помогне на пациентите да споделят опита си и да получат подкрепа от други хора, които изпитват подобни проблеми.
Релаксационните техники като медитация и дихателни упражнения помагат за намаляване на стреса и безспокойството.